Diakonia Liturgiczna

swDominikSavio

Św. Dominik Savio

Po tym wszystkim Jezus udał się na drugą stronę Jeziora Galilejskiego, zwanego także Tyberiadzkim. A szedł za Nim wielki tłum ludzi, gdyż widziano znaki, których dokonywał, uzdrawiając chorych.  Jezus wszedł na górę i usiadł tam ze swoimi uczniami. Zbliżało się właśnie żydowskie święto Paschy. Gdy Jezus popatrzył dookoła i zobaczył, że przybywa do Niego wielka rzesza ludzi, zapytał Filipa: „Gdzie możemy kupić tyle chleba, aby ich nakarmić?”. Powiedział to, aby wystawić go na próbę, ponieważ wiedział, co ma zrobić. Filip Mu odrzekł: „Chleba za dwieście denarów nie wystarczy, aby każdemu dać tylko kawałek”. Wtedy odezwał się jeden z jego uczniów, Andrzej, brat Szymona Piotra: „Jest tutaj chłopiec, który ma pięć jęczmiennych chlebów i dwie ryby; ale cóż to jest dla tak wielu?”.

(J. 6, 1-9)

Ów chłopiec z powyższego fragmentu Ewangelii wg św. Jana, jest odpowiednikiem współczesnego ministranta, który w darach ofiarnych przynosi do Ołtarza chleb i wino. Patronami Służby Liturgicznej są m.in. święci: Dominik Savio, Jan Berhmans, Stanisław Kostka, czy Tarsycjusz. Można także czerpać nienaganne wzorce z bliższych naszym czasom wielkich postaci Kościoła, błogosławionego Jerzego Popiełuszki, czy świętego Jana Pawła II, którzy w młodości byli gorliwymi ministrantami. Święto Liturgicznej Służby Ołtarza przypada w niedzielę Chrystusa Króla. Zawołanie: „Króluj nam Chryste” jak i pieśń pod tym samym tytułem, jest swego rodzaju hymnem Liturgicznej Służby Ołtarza.

W roku 2015, w Wspólnocie „Betlejem” przy parafii pw. Św. Ojca Pio, powstała Diakonia Liturgiczna. Naszym zadaniem jest przede wszystkim oddana służba Panu Bogu podczas środowych Eucharystii, gdzie modli się Wspólnota, jak również mszy św. i nabożeństw odbywających się w ramach dni skupienia, rekolekcji poza parafią.

W jej szeregach znajdują się członkowie i sympatycy „Betlejem”. Mile widziani są chętni panowie, którzy nieustannie dołączają do naszej Wspólnoty. W tej diakonii możesz być bliżej Tajemnicy, jaka dokonuje się podczas każdej świętej Ofiary!

Spotykamy się w środy po wspólnotowej Eucharystii.

Króluj nam Chryste!

Koordynator oprawy liturgicznej i diakonii Szymon Juras  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

diakonia lit sean